Zámek Orlík

Hrad, později zámek Orlík nad Vltavou, najdete ve stejnojmenné obci v okrese Písek. Pokud sem chcete zajet, hledejte trasu na město Milevsko, odkud Orlík leží asi 12 km na severozápad. Pověst říká, že jméno získal Orlík pro svou polohu vysoko nad údolím. Vypadal jako orlí hnízdo. Ke změně došlo v době dostavby Orlické přehrady, údolí bylo zatopeno a zámek Orlík se tím pádem netyčí vysoko nad hladinou.

Interiéry a zámecké expozice se na Orlíku zaměřují především na život rodu Schwarzenbergů v 19. století. Během prohlídky se podíváte na Modrý salónek ve stylu druhého rokoka, na Malý a Velký empírový salón, Teskův sál, do zámecké knihovny. Rovněž se vám představí Pušková chodba s loveckými trofejemi a puškami, Rytířský sál s cínovým nádobím, zbraněmi, s vyřezávaným schwarzenberským erbem z lipového dřeva a se svícny z 15. až 18. století. Prohlédnete si i Malou zbrojnici se sbírkou starých i novějších exponátů zbraní s různým způsobem nabíjení a mechanismy.

Nebuďte zvědaví jenom na interiéry a podívejte se ven a do okolí. Nedaleko od zámku najdete i zámecké akvárium, kde se představuje expozice s názvem „Pod hladinou Orlické přehrady“ a také stálá výstava fotografií „Ztracená řeka“, zachycující Vltavu a okolí před stavbou Orlické přehrady.

Zámecký park v anglickém stylu je plný vzácných dřevin a dřevěných plastik od různých autorů. Vy se můžete projít po několika vyhlídkových trasách nebo po naučné stezce. Blízko zámku najdete v severní části parku novogotickou rodinnou hrobku. Schwarzenberská hrobka určitě stojí za vidění.

Na náměstí v obci se podívejte na kostel svatého Prokopa ze 14. století. Původně šlo o gotickou stavbu, ale díky přestavbám má zbarokizovaný vzhled z poloviny 18. století. Před farou spatříte historický kamenný pranýř.

Silueta zámku Orlík nad Vltavou se odráží ve vodách Orlické přehrady a krajina je již dlouhou dobu vyhledávaná turisty a rodinami, které se tady chystají strávit pěknou dovolenou. Zámek Orlík nad Vltavou je přístupný z obce stejného jména nebo z přístaviště lodí u zámku. V letní sezóně se tudy pravidelně plaví lodě a spojují tři atraktivní místa: přehradní hráz, zámek Orlík a hrad Zvíkov.

Zámecký park

Současná podoba přilehlého přírodně krajinářského parku vznikla po roce 1802. Karel Filip ze Schwarzenbergu (1771-1820) trávil většinu času mimo panství a jeho žena kněžna Marie Anna realizovala plány, konzultované prostřednictvím dopisů se svým manželem. Šlo o jejich společnou vášeň a oba dobře znali nové trendy tehdejší zahradní architektury, z nichž vycházeli. Podle zprávy z roku 1817 se v parku vysázelo okolo 460 tisíc exotických stromů, především jasanů, javorů, jilmů, habrů, akátů, topolů a cizokrajných jehličnanů. Park neměl moc romantických staveb a během času se zničily nebo byly zrušeny. Za panování Karla III. se jeho manželka Vilemína věnovala uskutečňování plánů v přírodním parku a věnovala své zálibě spoustu peněz. Roku 1850 se park oddělil od okrasné zahrady. Vysazovaly se smrky, modříny a výsadby produkovaly vlastní školky. Přestavěla se okrasná zahrada a v roce 1862 přibyla množírna květin a skleník. Vznikla terasa a hájovna. Od roku 1993 se park vrací do rukou rodiny Schwarzenbergů a musí se začít s proměnami krajiny. Vy se projděte parkem a sami poznáte, že pěkné místo vás pozitivně naladí.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou najdete ve stejnojmenné obci v okrese Písek. Silueta zámku Orlík se odráží ve vodách Orlické přehrady. Krajina je proto již dlouhou dobu vyhledávána turisty a rodinami, které se tady chystají strávit pěknou dovolenou.

zámek Orlík

Kudy na Orlík?

Věděli jste, že… ?

Panel pro sdílení

Podpořte nás

Zaujaly vás tyto stránky? Budeme rádi, jestliže na svůj web umístíte odkaz na naše stránky o zámku Orlík.

zamekorlik.info

Za památkami

Jedničný soubor památek se vám naskytne na zámku Opočno. Velmi hezké zachovalé interiéry, ale také zahrady tohoto renesančního zámku.

↑ NAHORU ↑

Výměna zpětných odkazů