Prohlídky zámku Orlík nad Vltavou

Místnosti zámku jsou převážně zaměřeny na život rodu Schwarzenbergů a život šlechty v minulých stoletích. V prvním patře se seznámíte s historií zámku. Prohlédnete si umělecké předměty, obrazy, různé druhy rodokmenů. Schwarzenberské sbírky vám odhalí archleologické nálezy ze zámeckého okolí, podíváte se i na řecké vykopávky a předměty ze starověké Tróje. Spatříte osobní věci Karla I., sbírku řádů a vyznamenání, kde nechybí ani šest Řádů zlatého rouna. Tento řád získal Karel I. v roce 1809 pod číslem 832, před tím než se vydal na cestu do Petrohradu, ke dvoru cara Alexandra. Mezi další řády Karla I. patřily Řád sv. Štěpána, rakouský Řád Marie Terezie I. třídy, pruský Řád Černého orla a ruský Řád sv. Jiří.

Malý empírový salón

Reprezentační prostory najdete ve druhém patře. Přijímali se tady významní hosté. Na chodbách a v místnostech si můžete všimnout rozvěšených dobových vedut. Empírový nábytek v pokojích pochází z Paříže. Stěny zdobí portréty – vojenské portréty synů Karla I., portrét Karla III. Schwarzenberga od Františka Ženíška nebo portrét manželky Karla II., Josefiny Vratislavové z Mitrovic od Johanna Endera. Ze salónu uvidíte do dvou ložnic. V pánské visí obraz Marie Kuronské, mladší sestry kněžny známé z knihy od Boženy Němcové „Babička“.

Velký empírový salón

Zařízení v místnosti empírového stylu pochází částečně z pařížské vyslanecké rezidence Karla I. Schwarzenberga. Nábytek nese znaky francouzského empíru a má antické motivy. Nábytek se vyráběl v Paříži a na Orlík byl převezen během let 1820 – 1822. V salónu uvidíte portrét Karla I. od malíře F. Gerarda. Biskvitová busta Napoleona je osobním darem císaře.

Teskův sál

Schwarzenbergové si nechali přestavět zámek v romantickém slohu podle tehdejších trendů. Kazetový strop, dveře, obložení stěn a další dřevěné prvky stvořil český řezbář Jan Teska, bratranec Mikoláše Alše. Kazetový strop je skutečně jedinečný. Řemeslný um ukazují i habánská kamna z fajánsových kachlů z roku 1671. V sále spatříte i židovský svícen menora s osmi rameny, používaný o svátcích Zasvěcení chrámu.

Zámecká knihovna

Základ knihovny tvoří knihy Karla I., který nashromáždil okolo osmi tisíc svazků. Další členové rodiny pak knižní sbírku doplňovali a rozšiřovali. V současné době najdete v zámecké knihovně okolo osmnácti tisíc knih, které jsou velmi různé podle tématu i jazykově. V knihovně převažují německé, anglické, francouzské, české a italské knihy. K velmi vzácným exemplářům patří soubor francouzské literatury „Le Musée Francais“ z roku 1805. Knihovna se na Orlíku doplňovala až do roku 1948. Po knihovně následuje prohlídka chodeb a schodiště s mnoha loveckými trofejemi a také více jak tři stovky palných zbraní v puškové chodbě. Zámecké prostory doplňují portréty šlechtického rodu Hohnefeldů a jiných. Spatříte zajímavé rytiny a vyobrazení zvířat. Poslední místnost vám ukáže první tištěnou mapu Čech – Klaudiánovu, z roku 1518. Díky průhledu se podíváte i do čínského salónku, kde se ukazuje nábytek z první půlky 18. století. Na francouzském nábytku s orientálními vzory jsou umístěny figurky vyrobené z měkkého mastku.

 

Dále budete si budete moci prohlédnout Rytířský sál, Malou zbrojnici, která představuje vývoj palných zbraní a Puškovou chodbu, kde budete moci vidět nespočet loveckých trofejí a přes 300 pušek od významných českých i zahraničních autorů

informace o vstupném a provozní době

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou najdete ve stejnojmenné obci v okrese Písek. Silueta zámku Orlík se odráží ve vodách Orlické přehrady. Krajina je proto již dlouhou dobu vyhledávána turisty a rodinami, které se tady chystají strávit pěknou dovolenou.

zámek Orlík

Kudy na Orlík?

Věděli jste, že… ?

Panel pro sdílení

Podpořte nás

Zaujaly vás tyto stránky? Budeme rádi, jestliže na svůj web umístíte odkaz na naše stránky o zámku Orlík.

zamekorlik.info

↑ NAHORU ↑

Výměna zpětných odkazů