Hrad Zvíkov

Jeden z nejstarších královských hradů byl postaven nad soutokem Vltavy a Otavy na skalnatém ostrohu. Leží blízko obce Zvíkovské Podhradí.

Z historie hradu Zvíkov

Hrad byl pravděpodobně založen během vlády Přemysla Otakara I. Ve 13. století byl přistavěn královský reprezentační palác s arkádami a trojbokým nádvořím. Také došlo k vylepšení obrany hradu. Ve 14. století měl hrad v držení Petr I. z Rožmberka. Během husitských válek se stal hradním purkrabím Jan Hájek z Hodětína. Ochranu sem přišli hledat mniši z Milevského kláštera společně s tělem prvního milevského opata Jarlocha. Tuto událost připomíná obraz, kde tělo opata nesou andělé. V 16. století pozvedl Zvíkov Jindřich ze Švamberku. Na Zvíkově bylo hodně služebníků, vznikl hradní pivovar, místnosti pro fraucimor, psinec pro chrty, opravily se střechy a kašna, cesty k hradu byly dlážděny, aby se mohl přijet povoz. Posléze byl hrad v držení Eggenbergů až do roku 1710, poté se stal državou panství Schwarzenbergů. V roce 1751 postihl hrad velký požár a v následujících letech se prováděly jenom menší nevyhnutelné opravy. Roku 1829 se zřítila část Královského paláce, poškozený hrad rychle chátral. K opravám dochází v roce 1880, Schwanzerbergové drželi hrad až do roku 1945.


Zvíkov

další tipy na výlety

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou najdete ve stejnojmenné obci v okrese Písek. Silueta zámku Orlík se odráží ve vodách Orlické přehrady. Krajina je proto již dlouhou dobu vyhledávána turisty a rodinami, které se tady chystají strávit pěknou dovolenou.

zámek Orlík

Kudy na Orlík?

Věděli jste, že… ?

Panel pro sdílení

Podpořte nás

Zaujaly vás tyto stránky? Budeme rádi, jestliže na svůj web umístíte odkaz na naše stránky o zámku Orlík.

zamekorlik.info

↑ NAHORU ↑

Výměna zpětných odkazů